Turk Net Forumları
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Turk Net Forumları

Paylaşım Platformu

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Estonya ‘büyük adım’ attı, Euro’nun 17’nci üyesi oldu

YazarMesaj
EzeL

EzeL

Estonya ‘büyük adım’ attı, Euro’nun 17’nci üyesi oldu Empty
MesajKonu: Estonya ‘büyük adım’ attı, Euro’nun 17’nci üyesi oldu   Estonya ‘büyük adım’ attı, Euro’nun 17’nci üyesi oldu Icon_minitimePaz Ocak 02, 2011 10:53 am

Estonya geçen yılı çöküş ve Euro Bölgesi’nin dağılması tartışmaları ile geçiren Avrupa Birliği’nin (AB) ortak para birimi Euro’ya katılışını havai fişek gösterileri ile kutladı.

16 üyeli Euro Bölgesi’nin 17’nci üyesi olan küçük Baltık ülkesi Estonya ulusal para birimi kronun yerine Euro’ya katılan ilk eski Sovyet ülkesi oldu. Estonya’nın Euro’ya katılımı Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasından bu yana Avrupa ekonomisi ile bütünleşme çabalarının son adımı olarak değerlendirildi.
İlk çeken Başbakan oldu
1.3 milyon nüfuslu ülkenin başkenti Tallinn’de bir opera binasının dışına yerleştirilen para çekme makinesinden Euro banknotlarını ilk olarak Estonya Başbakanı Andrus Ansip çekti. Euro’ya katılımın kutlandığı törenlere Euro’ya katılmak konusunda Estonya’yı takip edeceği tahmin edilen Litvanya ve Letonya başbakanları da katıldı. İlk Euro’ları çeken Ansip’ten sonra AB Komisyonu’nun ulaştırmadan sorumlu Başkan Yardımcısı Siim Kallas Litvanya Başbakanı Andrius Kubilius ve Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis de ilk Euro’larını çektiler.
Başbakan Ansip ilk Euro’larını çektikten sonra “Bu Euro Bölgesi için küçük Estonya için ise büyük bir adım. Euro bizim güvenliğimizin en önemli garantörü. Biz şimdi bütün yükümlülükleriyle beraber dünyanın ikinci büyük finansal bölgesinin tam üyesiyiz” dedi.
Ekonomiyi canlandırır
Andrus Ansip ülkenin ticaretinin yüzde 70’inin AB üyeleriyle olduğunu belirterek “Euro kesinlikle Estonya’nın ticaretini destekleyecek” dedi. Tallinn’de öğretim üyesi Prof. Andres Arrak ise Euro’ya geçişi “Düğüne davet edildik vardığımızda cenaze töreniyle karşılaştık” şeklinde değerlendirdi.
Avrupa İstikrar Fonu’na 800 milyon Euro verecek
ESTONYA’nın Euro Bölgesi’ndeki ilk icraatı borç krizindeki Euro ülkelerini kurtarmak için oluşturulan Avrupa Finansal İstikrar Fonuna 800 milyon Euro katkı olacak. 20 milyar dolarlık ekonomiye sahip Estonya’da kişi başına düşen milli gelir 15 bin dolara yaklaşıyor. AB Komisyonu 2010 yılında Estonya’da büyüme oranının yüzde 2.4 enflasyonun yüzde 2.7 işsizlik oranının yüzde 17.5 ve kamu borcunun gayrı safi yurt içi hasılaya oranının yüzde 8 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Estonya ‘büyük adım’ attı, Euro’nun 17’nci üyesi oldu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Avrupa Birliği Hibeleri İçin Adım Adım Proje Hazırlama-Nadir Ateşoğlu,Ebubekir Doğan
» En büyük tehlike beklentiyi yükseltip ona ulaşamamak’
» Ansiklopedik Büyük Dua Kitabı - Rauf Pehlivan